LONGi vs JA Solar vs Trina: який Tier-1 TOPCon обрати у 2026
Три топ-виробники TOPCon панелей в Україні. Розбираємо різницю в моделях Hi-MO 7, DeepBlue 4.0 і Vertex N — з нашого досвіду 60+ змонтованих станцій.
LONGi, JA Solar, Trina — три китайські гіганти, які займають 65% глобального ринку Tier-1 TOPCon панелей у 2026 році. Усі три — у списку BloombergNEF Tier-1, усі три мають європейські сервісні центри, усі три коштують у межах ±5% одна від одної. То в чому ж різниця і яку обирати під ваш об’єкт?
Що спільного у LONGi, JA Solar і Trina
Три бренди є частиною найбільшого в світі китайського кластера сонячного виробництва. Усі три виробляють N-type TOPCon панелі з потужністю на модуль 540–670 Вт, ККД 22,3–23,2%, гарантією 30 років на лінійну продуктивність і 12 років на дефекти матеріалів. Усі три мають сервісні центри в Європі (Голландія, Німеччина) для гарантійних замін без повернення в Китай.
Спільне й те, що всі три проходили великі переглядання модельного ряду в 2024–2025 роках з PERC на TOPCon. Тому актуальні моделі 2026 року — це здебільшого 2-ге покоління TOPCon, без «дитячих хвороб» першого покоління 2022 року.
Швидкі факти про три бренди в Україні 2026
| Параметр | LONGi Hi-MO 7 | JA Solar DeepBlue 4.0 | Trina Vertex N |
|---|---|---|---|
| Потужність на модуль | 540–625 Вт | 540–670 Вт | 545–605 Вт |
| ККД | 22,5–23,1% | 22,7–23,2% | 22,5–22,9% |
| Температурний коефіцієнт | −0,29%/°C | −0,30%/°C | −0,28%/°C |
| Гарантія на дефекти | 12 років | 12 років | 12 років |
| Гарантія лінійна | 30 років (87,4%) | 30 років (87,4%) | 30 років (87,4%) |
| Bifacial (двостороння версія) | стандартно | стандартно | стандартно |
| Ціна за 1 ват у 2026 (Україна) | 0,18–0,21 USD | 0,19–0,22 USD | 0,18–0,20 USD |
| Скло на тильній стороні | плівка або G2G | плівка | плівка |
Чим відрізняється LONGi Hi-MO 7 від JA Solar і Trina
LONGi позиціонує себе як преміум-виробника з найкращим контролем якості. Виробничі лінії Hi-MO 7 у Сіані використовують власну монокристалічну вафлю LONGi Wafer, що зменшує ризик деградації від PID (Potential Induced Degradation) до 0,3% у перші 5 років. У JA Solar і Trina цей показник 0,5–0,8%.
На практиці різниця непомітна для клієнта в перші 5 років. Але після 10 років LONGi-панелі статистично зберігають на 0,5–1% вище ємність, що в перерахунку на 25-річний термін експлуатації дає +2–3% виробітку. Тож якщо станція дороге довгострокове вкладення (інвестиція, не споживання) — LONGi виграє.
Чим відрізняється JA Solar DeepBlue 4.0
JA Solar — лідер за максимальною потужністю на модуль у 2026 році. DeepBlue 4.0 у топовій конфігурації виходить до 670 Вт — це найвища ватність серед Tier-1 TOPCon. Для наземних станцій або обмежених дахів це означає менше панелей на ту саму потужність системи: на 30 кВт станції беремо 45 панелей DeepBlue замість 56 панелей LONGi 540 Вт.
Мінус — крок розмірів модуля. DeepBlue 670 Вт довше і важче (2,38 м, 33 кг) проти LONGi 540 Вт (2,28 м, 27,5 кг). На скатних дахах це не критично, але для самостійного підіймання на 2-поверховий будинок — потрібен підйомник.
JA Solar також має кращу gradient-збірку bifacial-варіанту: G2G (glass-to-glass) скло замість плівки, що дає на 2–3% довшу гарантію 35 років для bifacial Pro серії. У LONGi і Trina bifacial іде з плівкою.
Чим відрізняється Trina Vertex N
Trina — найкращий вибір для південних регіонів України через найкращий у класі температурний коефіцієнт −0,28%/°C. Це означає, що в серпневу спеку при +60°C на даху панель Trina втрачає менше потужності, ніж LONGi або JA Solar.
Конкретні цифри: при +60°C Trina Vertex N зберігає 91% номінальної потужності, LONGi Hi-MO 7 — 89,9%, JA Solar DeepBlue 4.0 — 89,3%. На рівні річного виробітку в Одесі або Миколаєві це додаткові 1,5–2%, тобто 200–300 кВт·год більше на 10 кВт станцію. У грошах — 1 000–1 500 грн виручки за зеленим тарифом.
Trina також пропонує найдешевший Tier-1 TOPCon у 2026 — 0,18 USD/Вт у партіях понад 100 кВт. Тому для бюджетних проектів і 30 кВт станцій ми частіше беремо саме її.
Який бренд обрати під український будинок у 2026
Стандартні рекомендації від нашого інженерного відділу:
- Будинок у Чернівцях, Києві, Львові з помірним кліматом — LONGi Hi-MO 7. Найкращий показник довгострокової продуктивності, оптимальне співвідношення ціна/якість для 25-річного горизонту.
- Будинок або агросектор у Одесі, Миколаєві, Запоріжжі з жарким літом — Trina Vertex N. Кращий темпкоефіцієнт компенсує ціновий розрив 5–10%.
- Великий 30 кВт об’єкт або наземна станція — JA Solar DeepBlue 4.0 670 Вт. Менше панелей на ту саму потужність — економія на кріпленнях і часі монтажу.
- Бюджетний скатний дах до 10 кВт — Trina Vertex N. Найдешевший Tier-1, без втрати якості.
Ці рекомендації виходять з нашої статистики 60+ змонтованих об’єктів. У вашому випадку інженер на виїзді скоригує вибір з огляду на дах, орієнтацію, місцевий клімат.
Часті запитання
Чи відрізняються LONGi, JA Solar і Trina у плані гарантійного обслуговування?
Не критично. Усі три мають європейські сервіс-центри (LONGi і JA Solar в Голландії, Trina в Німеччині), які приймають гарантійні випадки протягом 14–30 днів. Заміна модуля вимагає або повернення дефектного через нашого монтажника (час 4–8 тижнів), або видачу нового з компенсацією після верифікації фото-доказів.
Чи можна змішувати LONGi і Trina в одній станції?
Технічно — так, якщо у них однакова напруга в робочій точці (Vmp) і струм короткого замикання (Isc) у межах 5%. Практично — не радимо. Кожна панель у string-схемі обмежена найслабшою, тому продуктивність змішаної станції падає до рівня нижчої моделі.
Чи всі панелі цих брендів — Tier-1 за BloombergNEF?
Так, всі три мають статус Tier-1 на 2026 рік. Tier-1 — це фінансова категорія (виробник кредитується великими банками), а не якісна. У межах Tier-1 LONGi/JA Solar/Trina однаково надійні. Tier-2 виробники (Risen, Astronergy, JinkoSolar до 2025) трошки дешевші, але ризики постачання вищі.
Чи варто переплачувати за bifacial-версію цих брендів?
Залежно від поверхні монтажу. Для пласкої білої покрівлі або наземної з гравієм — так, доплата 12–18 тис. грн на 10 кВт станцію окупається за 2–3 роки. Для темного скатного даху — ні, бонус від двосторонності менший за 5%.
Які моделі цих брендів ми реально ставимо у 2026 році?
LONGi: Hi-MO 7 LR5-72HBD 545W (стандарт), LR5-72HTH 580W (преміум). JA Solar: JAM72D40 545W (стандарт), JAM78D40 595W. Trina: Vertex N TSM-NEG18R.28 605W (стандарт), TSM-NEG21C.20 670W (топ). Усі ці моделі — N-type TOPCon, із заводською гарантією 30 років.
Конкретний бренд обираємо разом із вами на етапі проекту, виходячи з регіону, типу даху і бюджету. У 80% наших проектів 2026 року — LONGi Hi-MO 7, у 15% — Trina, у 5% — JA Solar для великих об’єктів. Замовте підбір панелей під ваш об’єкт або подивіться готові комплекти.
Джерела
- BloombergNEF Tier-1 Manufacturers Q1 2026 — офіційний звіт BNEF. LONGi, JA Solar, Trina — у списку як «double Tier-1» (модулі + накопичувачі). Методологія Tier-1, 18 березня 2026.
- LONGi Hi-MO 7 — характеристики — LR5-72HTH 580W datasheet, офіційний сайт LONGi Solar Europe. ККД 22,5–23,1%, температурний коеф. −0,29%/°C, гарантія 30 років.
- JA Solar DeepBlue 4.0 — JAM78D40 datasheet — потужність до 670 Вт, G2G bifacial з гарантією 35 років для Pro серії.
- Trina Vertex N — Vertex N TSM-NEG21C.20 datasheet — температурний коеф. −0,28%/°C (найкращий у класі для південних регіонів).
- Стандарти IEC 61215 і IEC 61730 — міжнародний стандарт сертифікації кристалічних кремнієвих панелей. Усі моделі LONGi/JA Solar/Trina сертифіковані за обома стандартами.
- Снігове навантаження 5400 Па / вітрове 2400 Па — стандартна сертифікація IEC, підтверджується специфікаціями LONGi і Trina.
- PID (Potential Induced Degradation) — Trina white paper з PID-resistance в TOPCon і дослідження NREL за 2023–2025 роки.